Lauantai, Heinäkuu 26, 2008 - 16:48Ukrainan presidentti pyytää ekumeenista patriarkkaa siunaamaan yhtenäisen Ukrainan ortodoksisen kirkon perustamisen - Moskova kritisoi

(Kiova – Interfax) Ukrainan presidentti Viktor Juštšenko on lauantaisessa puheessaan pyytänyt Konstantinopolin ekumeenista patriarkkaa, Bartolomeos I:tä siunaamaan yhdistyneen paikallisen ortodoksisen kirkon perustamisen Rusien kasteen 1020-vuotisjuhlallisuuksien aikana.

”Pyydän siunaustanne, Teidän Pyhyytenne, siunausta unelmalle, totuudelle, toiveelle, valtiollemme Ukrainalle.” Juštšenko sanoi patriarkka Bartolomeokselle pitäessään puhetta. ”Uskon, että kaikki erot Ukrainan uskovaisten välillä ovat väliaikaisia. Uskon, että voimme nähdä unelmamme toteutuvan. Uskon, että paikallinen kansallinen kirkko näkyy Jumalan lahjana ja historiallisena totuutena,” hän sanoi.

Presidentti Juštšenko sanoi tukevansa aina ukrainalaisen ortodoksisuuden yhdentymistä.

Samaan aikaan Moskovan patriarkaatti on saanut taustatuke esittämälleen kritiikille myös Venäjän ulkoministeriöstä, joka on arvostellut voimakkain sanoin sitä ilmapiiriä, jossa juhlallisuuksia on vietetty.

Ulkoministeriötä suututtaa Mustanmeren Venäjän laivaston olemassaolon ja pois siirtämisen esille otto juhlinnan yhteydessä sekä duuman IVY -valiokunnan ensimmäinen varapuheenjohtaja Konstantin Zatulinin karkottamisen Ukrainasta. Asian tiimoilta Ukrainan suurlähettiläskin on Moskovassa kutsuttu kuultavaksi.

“Jälleen kerran olemme pyytäneet Ukrainaa luopumaan mustien listojen käytöstä,” ministeriöstä kerrotaan. “Nämä Kiovan toimet huonontavat Venäjän ja Ukrainan suhteiden ilmapiiriä. Kaikki vastuu tämän politiikan haitallisia seurauksia kuuluu Ukrainalle,” ministeriön julkilausumassa sanotaan.

Ortodoksi.net

Ei kommentteja | Luokka: Ukraina, Venäjä

Kommentointimahdollisuutta ei ole.