Sunnuntai, Lokakuu 28, 2007 - 14:01Munkki Serafimin kirja ‘Vapaus’ valittiin vuoden kristilliseksi kirjaksi

Helsingissä viikonvaihteessa 25. - 28.10.2007 pidettävillä kirjamessuilla on 14. kerran valittu “Vuoden kristillinen kirja”, nyt siis vuodelle 2007. Kilpailuun ilmoitettiin tänä vuonna 61 teosta 23 kustantajalta.

Voittajan valinnan teki esiraadin valitsemista 10 kristillisestä kirjasta europarlamentaarikko Eija-Riitta Korhola. Hänen valintansa “Vuoden 2007 kristilliseksi kirjaksi” on Kirjapajan kustantama ja munkki Serafimin kirjoittama teos “Vapaus”.

Kirjoittaja Munkki Serafim Seppälä on filosofian tohtori, Valamon luostarin veljestön jäsen sekä Tapiolan Pyhän Herman Alaskalaisen kirkon diakoni. Hän toimii tätä nykyä Joensuun yliopiston systemaattisen teologian ja patristiikan professorina.

Vuoden kristilliseksi kirjaksi voidaan valita yhden tai useamman Suomen kansalaisen kirjoittama, toimittama tai toteuttama kuvateos tai kaunokirjallinen teos, joka on ilmestynyt edellisen valintaprosessin jälkeen. Kirjan tulee olla ajankohtainen, laajalle lukijakunnalle suunnattu, yleistä kiinnostusta tai keskustelua herättävä teos, jonka arvopohja nousee kristillisestä traditiosta. Kirjan graafisen ja painoteknisen toteutuksen tulee olla viimeistelty ja kirjan sisällön kanssa sopusoinnussa.

Kilpailun järjesti Kristilliset kustantajat ry:n ja se oli avoin kaikille kustantajille. Voittanut teos palkittiin 2000 euron rahapalkinnolla.

“… vapauden perusluonne on mystinen. Mystistä vapaudessa on selittämättömyys, äärettömyys…Vapaus on mahdollisuus totaaliseen, mahdollisuus kauneuteen, mahdollisuus havainnon ylittämiseen. “

Vapautta pidetään ihmisen perusoikeutena. Vapaus on jokaisen haaveissa. Mutta mitä vapaus pohjimmiltaan on? Onko se muutakin kuin oman tahdon rajoituksetonta seuraamista? Munkki Serafim haastaa ajattelemaan vapautta yhtäältä filosofian, toisaalta mystiikan näkökulmasta. Kirjassaan hän hahmottelee vapauden olemusta olemassaolon perimmäisenä voimana.

Kirjan ydinkohtia ovat vapauden käsitteen historia, vapauden ja luovuuden suhde, vapauden suhde pahuuteen, kärsimykseen ja kauneuteen sekä vapaus mystisenä ja hengellisenä ulottuvuutena.

Eija-Riitta Korhola perustelee valintaansa mm. seuraavasti: â”Suurenmoinen kirja, jossa koko teos on mystiikkaa itseään.”

Lue puhe kokonaisuudessaan Ortodoksi.netistä: -> Eija-Riitta Korholan puhe kirjamessuilla 28.10.2007

Katso muut loppukilpailuun osallistuneet kirjat aikaisemmasta Ortodoksi.netin uutisesta:
-> Kristillinen kirja loppukilpailu

Kirjasta on vs. päätoimittaja Hellevi Matihaltin esittely ja arvostelu Aamun Koiton numerossa 9/2007. Arvostelussaan Matihalti sanoo mm. “Tässä kirjassa Serafim itse kirjoittaa aivan erityisen makoisasti. Sanonpa senkin, että näin syvällistä mystikkoa en tähän mennessä ole meidän kirkossamme kohdannut.”

Lue koko kirja-arvostelu: -> Mystikkofilosofin pohdintaa vapaudesta

Ortodoksi.net

Ei kommentteja | Luokka: Kotimaa

Kommentointimahdollisuutta ei ole.