Torstai, Lokakuu 4, 2007 - 10:07Munkki Serafimin ‘Vapaus’ pääsi finaaliin
Joensuun yliopiston systemaattisen teologian ja patristiikan professorin, teologian tohtori, munkki Serafiminin (Seppälä) kirja “Vapaus” on päässyt finalistien joukkoon kilvoittelemaan ‘Suomen kristillisen kirjan 2007′ tittelistä. Aikaisempina vuosinahan finaalissa on nähty muitakin ortodoksisia kirjoja mm. nunna Kristodulin kirja “Rukouksen valaisema tie”.
Muut finaaliin selvinneet kirjat ovat:
- Minna Aholan, Marjo-Riitta Antikaisen ja Päivi Salmesvuoren toimittama, “Taivaallista seksiä”,
- Minna-Leena Erkkilän “Valtakunta”,
- Tom Holménin “Jeesus”,
- Maiju Lehmijoki-Gardnerin “Kristillinen mystiikka”,
- Petri Merenlahden “Ihmisen näköinen Jumala”,
- Tapio Puolimatkan “Usko, tiede ja Raamattu”,
- Tarja Tallqvistin ja Elina Simosen “Kuka vierelles jää”,
- Heikki Tervosen “Arvo Survon matkassa - Viipurista Volgan mutkaan” sekä
- Sami Tolvasen ja Mauri Päivisen “Savannin sankarit”.
Vuoden kristillisen kirjan 2007 valitsee europarlamentaarikko Eija-Riitta Korhola ja voittaja julkaistaan Helsingin kirjamessujen yhteydessä 28.10.2007. Myös lukevalla yleisöllä on mahdollisuus äänestää oma suosikkinsa vuoden kristilliseksi kirjaksi. Yleisöäänestys järjestetään
- kirjakaupoissa 8. - 22.10.,
- internetissä osoitteessa http://www.kristillisetkustantajat.fi 8.- 26.10. sekä
- Turun ja Helsingin kirjamessuilla.
Munkki Serafiminin kirja “Vapaus” kirja on mielenkiintoinen ja samalla ajatuksia herättävä kirja. Sen lukeminen vaatii ajattelua ja syventymistä. Se ei ole hetken huumassa luettava kirja, sen sisältöä pitää miettiä, käsitellä. Kirjassa pohditaan vapauden syvintä olemusta läntisen filosofian ja idän kirkon mystiikan näkökulmasta.
Kirjan esittelyssä sanotaan, että totuuden tunteminen on yhtymistä olevaisen perustaan. Totuus tekee vapaaksi, koska vapaus on totuus. Totuuden tunteminen on irtoamista siitä, mikä ei ole todellista. Ja se, mikä on todellista ja mikä ei, määrittyy ikuisuuden näkökulmasta. Olevaisen perusta on syvintä ikuista todellisuutta, ja sen tunteminen on vapauden tuntemista.
Vapautemme on rajoitettua, mutta vapaus itsessään on rajatonta.
© Ortodoksi.net
Ei kommentteja | Luokka: Kotimaa