Lauantai, Syyskuu 29, 2007 - 12:53Tsaari Nikolai II lasten jäännökset löydetty
Jokin aika sitten Jekaterinburgista löydettiin kahden lapsen jäännökset, jotka ovat varmistumassa Venäjän viimeisen tsaarin, Nikolai II, kadoksissa olleiden lasten jäännöksiksi.
Tulokset anatomisista ja morfologisista tutkimuksista ovat osoittaneet, että jäännökset ovat suurella todennäköisyydellä tsaariperheen lasten, suurruhtinas Aleksein ja suurruhtinatar Marian, jäännökset. Löydökset lopettavat samalla spekuloinnit, että he olisivat hengissä. Tsaariperhe kuoli 17.7.1918, kun bolsevikit teloittivat heidät. Tapahtumat ovat olleet vallankumouksen epäselvien aikojen takia hämärän peitossa. Muut tsaariperheen jäsenet löytyivät jo aiemmin.

Tsaari Nikolai II, Aleksandra Fjodorovna, Olga, Tatjana, Maria, Anastasia ja Aleksei.
Arkeologiset tutkimukset osoittivat, että löytyneet olivat kokeneet väkivaltaisen kuoleman. Jekaterinbugista löytyi 10-14-vuotiaan pojan ja 20-vuotiaan tytön jäännökset. Nikolai II perheineen on kanonisoitu pyhiksi Venäjän ortodoksisessa kirkossa. Mikäli löytö varmistuu Aleksein ja Marian jäännöksiksi, Venäjän ortodoksinen kirkko on valmis tunnustamaan ne, mutta haluaa kuulla vielä lopullisen tutkimustuloksen.
© Ortodoksi.net