Torstai, Elokuu 23, 2007 - 17:59Ekumeeninen patriarkka Bartolomeos kuulusteluihin

Istanbulilainen syyttäjä on kutsunut ekumeenisen patriarkan Bartolomeoksen selvittämään, miksi hän käytti nimitystä “ekumeeninen patriarkka” helmikuussa kaupungissa pidetyssä nuorten konferenssissa.

Tämä on toinen kerta kuukauden sisällä, kun syyttäjän toimisto on pyytänyt patriarkkaa tekemään selvitystä asiasta. Ensimmäisellä kerralla patriarkan lakimiehet huomauttivat, että arvonimeä on käytetty jo 500-luvulta lähtien. Patriarkaatti piti asiaa jo selvitettynä ja oli ihmeissään uudesta kutsusta.

Kreikan ulkoministeri Dora Bakoyannis piti tapahtumaa provokatiivisena ja täysin hyväksymättömänä. Hänen mukaansa syyttäjät vain tuhlaavat aikaansa ja häpäisevät maansa kansainvälisesti. Bakoyannis sanoi, että tällaiset toimet luovat lisää esteitä Turkin mahdolliselle Euroopan Unionin tielle.

© Ortodoksi.net

Ei kommentteja | Luokka: Turkki, Aasia

Kommentointimahdollisuutta ei ole.