Tiistai, Heinäkuu 24, 2007 - 18:09Isä Arvi Karpov tuonilmaisiin
Viimeksi Helsingin II pappina toiminut ja siitä eläkkeelle jäänyt isä Arvi Karpov on kuollut vajaan 83 vuoden ikäisenä maanantaina 23.7.2007 Helsingissä.
Isä Arvi syntyi vuonna 1924 Nykyään Venäjään kuuluvassa, sodan jälkeen Neuvostoliitolle luovutetussa Sortavalassa. Hänen kalastaja toiminut isänsä kuoli keuhkotautiin ja perhe, neljä lasta, hierojana ja kupparina toimineen äidin yksihuoltajuudessa siirtyi Laatokan Sammatsaaresta Sortavalaan, jossa eli sen jälkeen vaatimatonta elämää.
Isä Arvin elämään liittyy oleellisena osana Laatokan Valamo, jossa hän lapsena ja nuorena vietti paljon aikaansa, käyden siellä mm. koulukodin. Luostarin mukana hän sitten siirtyi myös sodan jälkeen Heinävedelle Uuteen Valamoon, josta eri henkilöiden innostamana päätyi vihdoin pappisseminaariin, joka siihen aikaan sijaitsi Helsingissä.
Hän valmistui pappisseminaarista vuonna 1948 ja vihttiin papiksi Pielavedelle vuonna 1951 arkkipiispa Hermanin toimesta. Pielavedeltä isä Arvi siirtyi Helsinkiin ensin uskonnonopettajaksi ja vuonna 1967 II papiksi, josta tehtävästä jäi eläkkeelle vuonna 1978.
Hautajaiset ovat Hietanimen hautasmaan profeetta Eliaan kirkossa perjantaina 27.7.2007 klo 10.
Isä Arvi kunnostautui myös kirjailijana ja häneltä on ilmestynyt mm. seuraavat kirjat:
- Valamo, syvimmällä sydämessäin (1985)
- Kohti uutta Valamoa (2000)
- Kun Laatokan portit jälleen avautuivat (2001)
- Pyhiinvaellusmatka Laatokan alueen luostareihin (2002)
- Athos (2003)
© Ortodoksi.net
Lue artikkeli isä Arvista:
Ei kommentteja | Luokka: Kotimaa